Start » Na szlaku idei » Naszym celem jest Europa Wolnych Narodów – wywiad prezesa NOP dla włoskiej AIP

Naszym celem jest Europa Wolnych Narodów – wywiad prezesa NOP dla włoskiej AIP

Prezentujemy tłumaczenie wywiadu, jakiego prezes Narodowego Odrodzenia Polski, Adam Gmurczyk, udzielił włoskiemu projektowi medialnemu Agenzia Italia Press.

Czym jest Narodowe Odrodzenie Polski?

NOP jest nie tylko największą, ale i najstarszą formacją nacjonalistyczną w Polsce, która powstała po II wojnie światowej. Założone zostało 10.11.1981 r., jeszcze w okresie komunistycznej dyktatury. Naszą codziennością były wówczas czołgi na ulicach, tarcia z komunistyczną policją w trakcie nielegalnych manifestacji, strajki na uczelniach, rewizje o świcie i aresztowania. NOP tworzyli ludzie młodzi, w wieku 17-25 lat – w grupie założycielskiej należałem do najmłodszych. W tym czasie udało nam się stworzyć jedno największych wydawnictw podziemnych, Wydawnictwo „Jestem Polakiem”, które opublikowało w wielotysięcznych nakładach ponad setkę publikacji; uruchomiliśmy kilka podziemnych czasopism. Najbardziej aktywni byliśmy na uczelniach. Po upadku komunistycznej dyktatury przyjęliśmy dla wygody formę prawną partii politycznej, nadal jesteśmy jednak przede wszystkim ruchem ideowo-politycznym. Wydajemy kilka czasopism, w tym ukazujący się od 1991 roku magazyn „Szczerbiec”, będący celem oficjalnych ataków instytucji „zjednoczonej Europy”, pod egidą NOP działa dziennik internetowy Nacjonalista.pl, szereg stowarzyszeń o charakterze kulturalnym i sportowym. Jesteśmy czynni na europejskim forum nacjonalistycznym – od lat 90tych ubiegłego wieku jesteśmy reprezentantami International Third Position, zainicjowaliśmy powstanie Europejskiego Frontu Narodowego itd.

Jakie są założenia programowe waszego Ruchu?

W sferze polityki międzynarodowej opowiadamy się przeciwko wszelkim formom scentralizowanych instytucji quasi-europejskich. Od lat 90tych ub. wieku zwalczaliśmy, jako jedyni w Polsce, koncepcje Zjednoczonej Europy, dzisiaj opowiadamy się za likwidacją Unii Europejskiej i powrotu do zasady Europy Wolnych Narodów. Jeśli chodzi o zagadnienia społeczno-ekonomiczne odrzucamy i socjalizm i kapitalizm, jako ideologie i rozwiązania niszczące wolność narodów. Dla nas, polskich nacjonalistów, wyznacznikiem wolności są zasady zawarte w koncepcjach wolnościowych dystrybucjonizmu i katolickiego korporacjonizmu. Zasady katolickie winny kształtować ustrój państwa – także w wymiarze etycznym, co oznacza m.in. walkę z aborcyjną czy z promocją homoseksualizmu. Dla dewiacji nie ma miejsca w państwie narodowym. T oczywiście tylko kilka punktów naszych zasad, w dodatku przedstawionych skrótowo. Pozwolę sobie przytoczyć słowa z wystąpienia na II Kongresie Forza Nuova, w grudniu 2011: „Nasze credo: żadnych ustępstw. Naszym celem jest Europa wolnych narodów, Europa oparta o zasady cywilizacji chrześcijańskiej. Musimy uwolnić Europę i nasze narody od totalitarnej, zbolszewizowanej Unii Europejskiej. Musimy zatrzymać pozaeuropejską imigrację, która niszczy naszą kulturę. Musimy powstrzymać demontaż tradycyjnego modelu życia społecznego, który odbywa się poprzez promocję homoseksualizmu i innych zboczeń. Wreszcie, musimy uwolnić Europę od politycznych wpływów syjonizmu, który wplątuje nas w niepotrzebne wojny i konflikty”.

Z jakimi formacjami nacjonalistycznymi w Europie i Włoszech utrzymuje kontakty NOP?

Przedstawiciele NOP spotykają się z większością formacji narodowych w Europie, chociaż oczywiście stopień politycznej zażyłości jest różny. Wyznacznikiem dobrych kontaktów są zasady ideowo-polityczne, jakimi kieruje się dana formacja. W pierwszej mierze wymienię Forza Nuova. Z Roberto Fiore przyjaźnię się, także prywatnie od ponad 20 lat, współdziałamy od czasów powstania International Third Position. Dalej – z greckim Złotym Świtem, szwedzką Svenskarnas parti, hiszpańskim MSR i DN, belgijskim Nation i wieloma innymi. Powtórzę – jesteśmy otwarci na współpracę z tymi organizacjami, które stoja na zbliżonej platformie ideowo-politycznej.

Czy NOP może w najbliższym czasie może powtórzyć sukces węgierskiego Jobbiku czy greckiego Złotego Świtu?

Efekt polityczny, mierzony wynikiem wyborczym jest nieprzewidywalny. Składa się na niego szereg czynników, na które zwykle nie mamy całkowitego wpływu. My na to zagadnienie mamy spojrzenie nieco inne od zwyczajowego. Nie traktujemy wyborów jako ukoronowania działania, a jedynie jak zwykłą kampanie polityczną. Musimy bowiem pamiętać, że nic tak nie rozbija ruchu politycznego, jak nastawienie się wyłącznie na efekt wyborczy. Porażka przynosi wówczas rozczarowanie tak silne, że może doprowadzić nawet do unicestwienia formacji. Żeby zdobyć władzę, najpierw trzeba zdobyć dusze. Odwołując się do waszej historii - znakomicie rozumiał to Mussolini. Faszyzm najpierw zdobył serca Włochów, potem przejął władzę. Innymi słowy: potrzebna jest praca od podstaw, praca w małych społecznościach lokalnych. Sukces tam to podstawa. Wybory do parlamentu to tylko akcja o charakterze technicznym, dobra dla bezideowych organizacji demoliberalnych. Dla nacjonalistów to tylko przystanek autobusowy, na którym wysiada się po długiej podróży.

Jak ocenia Pan sytuację polityczną we Włoszech?

Wynik ostatnich wyborów parlamentarnych w waszym kraju na pewno nie zachwyca – umocniły się siły hamujące dążenie do wolnej Europy, a formacje narodowe uzyskały niezbyt oszałamiającą liczbę głosów. Jednakże chcę przypomnieć, co mówiłem wcześniej: nie należy tego traktować w kategoriach porażki. Musicie nauczyć się prostej prawdy, że walka sił nacjonalistycznych, to coś więcej niż gra w Lotto. To ciężka, długa i niewdzięczna praca. My, nacjonaliści nie oferujemy złudzeń, tylko konkretne rozwiązania. Jesteśmy więc w gorszej sytuacji, niż showmani demokracji, obiecujący wszystkim wszystko, co im się zamarzy.

Co oznacza symbol NOP?

Główny symbol NOP to „ręka z mieczem”, nazywana powszechnie „falangą”. Po raz pierwszy symbol ten pojawił się na polskich sztandarach w XV wieku i został zaadoptowany w okresie tuż przed wybuchem II wojny światowej przed polskie środowiska nacjonalistyczne. W 1981 roku za swój znak przyjęło je Narodowe Odrodzenie Polski, po upadku reżimu komunistycznego symbol zarejestrowaliśmy również sądownie, jako nasze wyłączne logo.

„Falanga” jest dla nas nie tylko odwołaniem do tradycji polskiego nacjonalizmu, który w Polsce reprezentujemy. To znak siły, zdecydowania i wytrwałości walki, jaką w dzisiejszym świecie należy toczyć.

Jaka jest obecna sytuacja polityczna w Polsce?

Sytuacja w Polsce pod względem politycznym nie różni się zbytnio od tej, jaka widzimy w innych krajach europejskich. Pod względem gospodarczym za to nasz kraj znajduje się niestety w mrocznej końcówce. O ile koszty utrzymania, podatki, są na na poziomie zbliżonym do włoskiego, o tyle zarobki są co najmniej o połowę mniejsze. Po upadku dyktatury komunistycznej Polska przejęta została przez nową klasę biznesowo-polityczną, wywodzącą się w większości z układów komunistycznych. Kraj jest grabiony z szybkością światła. Ostrożne szacunki mówią, że od czasu przejęcia Polski przez Unie Europejską 10% całej populacji Polski wyemigrowało za pracą – i to przede wszystkim ludzie młodzi.

Niezależny ruch nacjonalistyczny jest stosunkowo słaby – w stosunku do potrzeb, chociaż zmiany i to pozytywne są, chociażby biorąc pod uwagę obecność nacjonalistów w strukturach władz lokalnych, samorządowych. Ale do euforii daleko. Tym bardziej, że co chwila pojawiają się w Polsce grupy na kształt partii tworzonej przez Finiego, które potrafią niekiedy wywieszać na swych sztandarach niektóre, wybrane hasła nacjonalistyczne po to tylko, by zagwarantować sobie szansę na dostanie się na salony władzy. Oczywiście jest to nacjonalizm przez system demoliberalny kontrolowany, „wyważony”, „cywilizowany”, zawsze proizraelski i dyskretnie pro-unijny. Nieraz bywa zabawne czytanie o wizytach owych „nacjonalistów” na spotkaniach z przedstawicielami autentycznie nacjonalistycznych ruchów europejskich - także we Włoszech. U was – najradykalniejsi z radykalnych; u nas, w Polsce – pierwsi w potępianiu „ekstremizmu” i „radykalizmu”.

Czym jest ideologia, która zainspirowała NOP?

NOP jest ruch nacjonalistycznym, nazywanym też niekiedy narodowo-radykalnym. Jego korzenie sięgają XIX wieku. Jest to czas tworzenia się europejskiego nacjonalizmu, początkowo dość liberalnego: w Polsce identyfikują go postacie Popławskiego i Dmowskiego, we Włoszech Corradiniego. Po I wojnie światowej, nacjonalistyczna doktryna ewoluowała. Kiedy we Włoszech rodził się ruch faszystowski w Polsce powstawał nowatorski ruch nacjonalistyczny. Inaczej niż we włoskim faszyzmie ustosunkowano się do roli narodu, zwracając uwagę na jego podmiotowość w stosunku do państwa, które uznane zostało za narzędzie wspólnoty. Koncepcja taka wynikała z historycznego doświadczenia Polaków, którzy przez ponad 100 lat pozbawieni byli własnej państwowości oraz z katolickiego charakteru nowego nacjonalizmu. W sferze politycznej i ekonomicznej polski narodowy radykalizm był korporacjonistyczny a tym samym antyliberalny i antysocjalistyczny. NOP odziedziczyło i kontynuuje te założenia, mocno podkreślając podmiotowość narodu, służebna role państwa, opowiadając się za niezależną gospodarką narodową, wolna od wpływów międzynarodowego kapitału. Jesteśmy przekonani, że wolność wspólnoty najlepiej realizować może się w oparciu o zasady i korporacjonizmu i dystrybucjonizmu, w państwie na arenie międzynarodowej suwerennym, niezależnym od organizacji zewnętrznych, takich jak Unia Europejska. Warto zauważyć, że włoski faszyzm, najpierw w formule RSI (Włoskiej Republiki Społecznej) a dziś politycznej formacji Forza Nuova, w sferze ideowej i programowej ewoluował w kierunku modelu polskiego nacjonalizmu.

Agenzia Italia Press

agenzia IT

Podobne teksty

TagiTagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,