19.11.2007: Narodowe ¦wiêto Niepodleg³o¶ci

Tegoroczne obchody ¦wiêta Niepodleg³o¶ci odbywa³y siê w znacz±cym momencie dziejowym: 13 grudnia ma zostaæ podpisany, w tym przez przedstawicieli w³adz RP tzw. traktat reformuj±cy, czyli eurokonstytucja. Jej przyêcie oznacza, ¿e i tak mocno ograniczona suwerenno¶æ naszego kraju spada praktycznie do zera. Polska (w wypadku ratyfikowania dokumentu – przez parlament albo referendum) przestaje byæ pañstwem – i staje siê prowincj± nowego tworu pañstwowego: pañstwa Unii Europejskiej. W takiej to atmoferze na ulice polskich miast 11 Listopada wyszli nacjonali¶ci – by ¶wiêtowac lata minione i wskazywaæ na obecne zagro¿enia dla Ojczyzny.

 

LUBLIN.

 

Ponad setka cz³onków i symaptyków Narodowego Odrodzenia Polski stawi³a siê o godz. 13 na Placu Litewskim, na wiecu zorganizowanym przez NOP i kol. Mariana Kowalskiego , do niedawna czo³owego dzia³acza lubelskiej UPR. Przemówienia wyg³osili:M. Kowalski i Konrad Bednarski, cz³onek w³adz NOP. Powiedzia³ on: „Czym jest niepodleg³o¶æ? Przez dziesi±tki lat rz±dz±cy w groteskowy spoób próbowali zniszczyæ warto¶æ tego s³owa, ograniczyæ do okazjonalnego sk³adania kwiatów i wymachiwania bialo-czerwonymi flagami w trakcie pañstwowych akademii. Sami robili to chêtnie, maj±c gêby pe³ne patriotycznych frazesów, co w ¿aden sposób nie przeszkadza³o im w nastêpnej chwili pe³zaæ do Waszyngotnu, Brukseli, Moskwy czy Tel Awiwu, i wyprzedawaæ tam za drobne w³asny kraj.

 

Czym jest ta niepodleg³o¶c, za któr± miliony odda³y ¿ycie, a tysi±ce walcz± dzi¶ o jej utrzymanie?

 

Niepodleglo¶æ – to wolno¶æ. Wolno¶æ decydowania samemu o w³asnym losie. Wolno¶æ samodzielnego wyboru drogi, któr± my, Polacy, chcemy pod±¿aæ. Wolno¶æ stanowienia prawa. Wolno¶æ budowy ustroju spo³eczno-politycznego wedle w³asnych potrzeb. Wolno¶æ dla rodziny, wolno¶æ dla prawdy, wolno¶æ dla honoru.

 

Dzisiaj nie mamy wolno¶ci; nie mamy niepodleg³o¶ci. Sprzedaj±c Polskê Unii europejskiej, rz±dz±cy odebrali nam wy³±czne prawo decydowania o w³asnych sprawach. Samodzielno¶æ zast±piono mo¿liwo¶ci± WSPÓ£DECYDOWANIA. Tak – Polacy o swoich sprawach nie mog± decydowaæ samodzielnie, mog± co najwyzej uczetniczyæ w dyskusjach nad w³asnym losem, bez decyduj±cego prawa g³osu!

 

Ciekawe, czy ci, którzy tak ochoczo g³osz±, i¿ wspó³decydowanie jest wy¿sz± form± samodzielno¶ci, równie chêtnie zgodziliby siê, by o tym, co mog± robiæ w swoich willach i posiad³o¶ciach musieli czekaæ na zgodê mieszkañców blokowisk, albo bezdomnych. O, nie! Wtedy uslyszeliby¶my s³owa o ¶wiêtym prawie w³asno¶ci.

 

Prawo wlasnosci ... Tak, Polska jest nasz± prywatn± w³asno¶ci± i wara od niej ró¿nym Tuskom, Kwa¶niewskim, Bartoszewskim czy innym Geremkom. Wara od niej ³ajdakom bez czci i honoru.

 

Ka¿dy, kto podnosi rêkê na Polskê, podnosi j± na nas. Lecz niech pamieta. Jest w naszym kraju taki prastary zwyczaj – zwyczaj ozdabiania lamp ulicznych truch³ami zdrajców. A latarni ci u nas dostatek.

 

13 grudnia przedstawiciele tak zwanego rz±du zaakceptuj± w Lizbonie traktat eurokonstytucyjny, który przekre¶la istnienie Polski jako pañstwa. To oznacza kolejn± wojnê z narodem.

 

My, Narodowe Odrodzenie Polski jeste¶my na ni± gotowi. A w naszych szeregach znajdzie sie miejsce dla ka¿dego, komu s³owa wolno¶æ i niepodleg³o¶æ nios± rado¶æ, dla ka¿dego, kto brzydzi siê zdrad± i zaprzañstwem. Pañstwo Polskie mo¿e chwilowo upa¶æ, lecz Polska trwa wiecznie!”

 

G£OGÓW

 

Mimo niesprzyjaj±cej pogody i fatalnych warunków drogowych do G³ogowa zjecha³y siê delegacje NOP z ca³ego Dolnego ¦l±ska. Uroczysto¶ci rozpoczê³y siê tradycyjnym zebraniem dzielnicowym, w trakcie którego zgromadzeni mieli okazjê wys³uchaæ trzech referatów. O godzinie 16 rozpocz±³ siê przemarsz ulicami G³ogowa. Z okrzykami na ustach, przy blasku pochodni i w¶ród ³opocz±cych flag oko³o 60 m³odych nacjonalistów przesz³o pod pomnik Dzieci G³ogowskich, gdzie wyg³oszone zosta³o okoliczno¶ciowe przemówienie i z³o¿ono kwiaty.

 

Przedstawiciel NOP powiedzia³: „Stajemy tu dzisiaj w 89. rocznice odzyskania niepodleg³o¶ci. W ten zimny listopadowy wieczór stajemy tu by uczciæ ten wielki i heroiczny czyn, który Polsce przywróci³ wolno¶æ. My¶l nasza kieruje siê dzi¶ ku bohaterom, którzy czynu tego dokonali; ku tym, którzy z my¶l± o wolno¶ci szli do boju na wszystkich frontach I wojny ¶wiatowej. Wspominamy ich poprzedników - kolejne pokolenia agitatorów, konspiratorów i powstañców. Pamiêci± ogarniamy te¿ tych, którzy tê m³od± niepodleg³o¶æ potem i krwi± w³asn± utrwalali - o Lwowskich Orlêtach, o Powstañcach Wielkopolskich i ¦l±skich, o ¿o³nierzach spod Warszawy i znad Niemna. Tym, którzy sw± m³odo¶æ po¶wiêcili Wielkiej Sprawie. Oddajemy im ho³d, lecz na tym ho³dzie i pamiêci poprzestaæ nie mo¿emy. Czcze wspominki zostawmy starcom. My, m³odzi, z bohaterów musimy braæ przyk³ad. Przyk³ad ideowo¶ci, wierno¶ci i po¶wiêcenia.

 

Jest ma³o miejsc w Polsce, w których s³owo po¶wiêcenie nabiera tak szczególnego znaczenia. Które o ofiarno¶ci, choæ nie maj± g³osu, mówi± tak wiele, jak to miejsce - pomnik po¶wiêcony dzieciom g³ogowskim. W tym miejscu - wspominaj±c los dzieci g³ogowskich - odnajdujemy przyk³ad najwy¿szej mo¿liwej ofiary: ofiary ¿ycia! I to nie w³asnego - bo dla mê¿czyzny umieranie za Ojczyznê to - jak mawiali Rzymianie- rzecz s³odka i zaszczytna. Ofiary z ¿ycia w³asnych dzieci - najbardziej bolesnej i tragicznej ofiary, najwiêkszego ludzkiego po¶wiêcenia w imiê Ojczyzny i w imiê wolno¶ci! W tym miejscu samo nasuwa siê pytanie - co ja, ty, co ka¿dy z nas robi dla Sprawy? Ile gotów jest daæ z siebie! Dla Narodu, dla Ojczyzny, dla Organizacji. Na ile walka, któr± ka¿dego dnia prowadzimy, jest dla nas prawdziw±, powa¿n± walk± w imiê naszej idei – jedynej s³usznej? Na ile anga¿ujemy siê w tej walce tocz±cej siê na dwóch frontach: pierwszym - przeciwko tocz±cemu nasz Naród rakowi demoliberalizmu, i drugim - przeciwko w³asnej s³abo¶ci, lenistwu i wygodnictwu? Czy z ka¿dym dniem staramy siê przybli¿aæ do heroicznego idea³u rycerskiego? Czy dzi¶ mogliby¶my stan±æ twarz± w twarz i ¶mia³o spojrzeæ w oczy tym bohaterom, mê¿nym, walecznym i ofiarnym – tym, którym dzi¶ oddajemy ho³d i na których tak chêtnie siê powo³ujemy?

 

Dlatego my, Narodowe Odrodzenie Polski, nie mo¿emy poprzestañ na wspominaniu ich! By kiedy¶ z dum± spojrzeæ w oczy naszym bohaterskim przodkom, musimy braæ z nich przyk³ad! W naszych czasach, gdy brak autorytetów, musimy siêgaæ do starych i sprawdzonych wzorców, by rozpaliæ w sobie ogieñ walki i po¶wiêcenia. Ogieñ, który ogrzeje nasze dusze, który porwie do czynu, bez wzglêdu na przeciwno¶ci losu, niszcz±c pod³o¶æ fa³sz i brud, niszcz±c nasz± gnu¶no¶æ i s³abo¶æ. Ognia, który bêdzie pal±cym g³osem sumienia, który nie tylko od ¶wiêta, ale ka¿dego dnia motywuje nas do dzia³ania, do pracy nad sob±, do po¶wiêceñ, który wzywa do walki gdy wszyscy inni z³o¿yli ju¿ broñ. Niech w naszych duszach p³onie jasny p³omieñ idei i walki, który w tym bezideowym ¶wiecie, ¶wiecie marno¶ci, marazmu i pustej konsumpcji, w¶ród og³upionych demoliberalnym be³kotem mas, swym ¿arem ogrzeje i obudzi bij±ce jeszcze serce Narodu i krzyknie: POLSKO! OBUD¬ SIÊ!

 

Wierzê, ¿e je¶li tylko uda nam siê ogieñ ten wskrzesiæ, nie zatrzyma nas ¿adna ludzka si³a! Je¶li codzienn± i wytrwa³± prac± nad sob± skruszymy kajdany naszych s³abo¶ci, mo¿emy byæ pewni, ¿e pewnego dnia demoliberalne kajdany pêtaj±ce Ojczyznê obrócimy w py³! Tego ognia Wam wszystkim i sobie w tym szczególnym dniu ¿yczê!”.

 

SANOK

 

Na obchody ¦wiêta Niepodleg³o¶ci do Sanoka zjecha³y delagacje NOP z Podkarpacia, Ma³opolski i Górnego ¦l±ska. Kilkadziesi±t osób wyruszy³o z dworca PKS ulic± Lipiñskiego, przechodz±c pó¼niej w Jagielloñsk±, Ko¶ciuszki, Mickiewicza. Ciesz±c siê z powiewu wolno¶ci, jakiego Sanok dawno nie widzia³, nie zapomniano o wrogach Polski: lewicy, narodzie niegdy¶ wybranym a nade wszystko o tzw. Unii europejskiej. Dla tej ostatniej „brzydkiej panny” nacjonali¶ci przygotowali niespodziankê – jej flaga mia³a s³u¿yæ za rozgrzewaj±ce zimny ddzieñ ognisko. Ogieñ po¿ar³ j± jednak tak szybko, jak szybko bêd± uciekaæ z Polski unijni komisarze. Nastêpnym elementem obchodów by³o z³o¿enie kwiatów pod pomnikiem poleg³ych Polaków, gdzie od¶piewali¶my m. in. Hymn M³odych OWP. Z nacjonalizmem w Sanoku nikt jednak nie chcia³ siê rozstawaæ, tote¿ nopowcy, dalej ¶wiêtuj±c Niepodleg³o¶æ, podobn± tras±, zwatym pochodem, powrócili na ul. Lipiñskiego pod dworzec PKS.

 

TORUÑ

 

Jak co roku, delegacja Dzielnicy Kujawsko-Pomorskiej, tym razem pod wodz± nowego szefa Oddzia³u Toruñskiego NOP, Dawida Mionsko, wziê³a udzia³ w uroczytsej Mszy ¶w., w przemarszu mieszkañców Torunia przez miasto. Delegacja NOPowcy z³o¿y³a wi±zanki kwiatów pod tablic± upamiêtniaj±c± bohaterów Polski Niepodleg³ej.

 

WARSZAWA

 

Na manifestacji zorganizowanej z inicjatywy ONR zjawi³o siê ok. 200 nacjonalistów: przyby³ych z ca³ego kraju dzia³aczy ONR, przedstawicieli warszawskiego odzia³u Narodowego Odrodzenie Polski, radyka³ów spod znaku „318”, dzia³aczy kilku SNów oraz niezale¿ni narodowcy. Uczestnicy manifestacji przeszli ulicami Marsza³owsk±, Piêkn±, Alejami Ujazdowskimi a¿ do pomnika Romana Dmowskiego, usytuowanego na Pl. Na Rozdro¿u, gdzie z³o¿ono kwiaty i wyg³oszono szereg przemóówieñ. W imieniu NOP g³os zabra³ przewodniczacy Oddzia³u Warszawskiego, Grzegorz Krawczyñski. Przypomnia³, ¿e choæ „podrêcznikowo” mówi siê o 123 latach polskiej niewoli, to jednak jest to opinia fa³szywa. Ostatnim niezale¿nym królem Polski by³ Jan II Sobieski. Od roku 1700 Królestwo Polskie nie prowadzi³o samodzielnej polityki, podobni ejak to mam miejsce i dzisiaj. Kraj uwzglêdniany by³ na mapach, lecz najwa¿niejsze decyzje zapada³y gdzie indziej. Dzisiaj sytuacja jest podobna, tyle ¿e rolê carskiego ¿andarma odgrywa Unia europejska ,która ogranicza niezale¿no¶æ Polski. G. Krawczyñski „pogratulowa³” te¿ Donaldowi Tuskowi koncepcji „drugiej Irlandii”, czyli kraju, którego tylko 1/3 narodu mieszka we w³asnym pañstwie, za¶ 2/3 przebywa na sta³ej emigracji g³ównie w Stanach Zjednoczonych. „Takiej Polski chce Tusk, takiej Polski, rozproszonej po ¶wiecie, nie chcemy my”- stwierdzi³. Zaapelowa³ jednocze¶nie do zgromadzonych, by w zbli¿aj±cych siê wyborach do europarlamentu stan±æ pod jednym sztandarem. Tylko bowiem zjednczona si³a narodowa mo¿e tam „wej¶æ” - i co najmniej os³abiæ Uniê od ¶rodka.

 

WA£BRZYCH

 

Delegacja Narodowego Odrodzenia Polski Oddzia³ Wa³brzychi nawiedzi³a Pomnik Odzyskania Niepodleg³o¶ci, gdzie z³o¿ono bia³o-czerwony wieniec i zapalono p³omyki pamiêci.

 

£ÓD¯

 

Jak co roku tak i tym razem delegacja Dzielnicy £ódzkiej Narodowego Odrodzenia Polski wziê³a udzia³ w oficjalnych, ³ódzkich obchodach odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci. I tak jak w poprzednich latach by³y nudne przemówienia w³adz lokalnych oraz niekoñcz±cy siê festiwal sk³adania wieñców i wi±zanek przy Grobie Nieznanego ¯o³nierza. Organizacja oraz forma obchodów jak zwykle pozostawia³a wiele do ¿yczenia tote¿ nie ma co siê dziwiæ, ¿e £odzian chêtnych do udzia³u w tego typu uroczysto¶ciach jest coraz mniej. Gdyby nie delegacje s³u¿b mundurowych, harcerzy, szkó³, organizacji dzia³aj±cych w £odzi, a tak¿e parlamentarzystów próbuj±cych przy tego typu uroczysto¶ciach zbijaæ kapita³ polityczny, plac katedralny na którym odbywa³y siê uroczysto¶ci ¶wieci³ by pustkami.

 

Jedyn± grup± wyró¿niaj±c± siê na tle „niedzielnych patriotów” i wzbudzaj±c± zainteresowanie £odzian by³a skromna delegacja NOP, wyposa¿ona w barwy narodowe oraz organizacyjne. £odzianie chêtnie podchodzili, rozmawiali i wyci±gali rêce po najnowszy numer Dziedzictwa- biuletynu NOP . W sumie rozesz³o siê ok. 100 sztuk tego poczytnego pisemka.

 

Warto te¿ podkre¶liæ fakt zainteresowania NOP-em ze strony przegranych w ostatnich wyborach ugrupowañ. Nagle wszyscy chc± z nami wspó³pracowaæ. My jednak sprzedajni nie jeste¶my i nie zamierzamy pomagaæ wydostaæ siê na powierzchniê ton±cym w odmêtach k³amstwa i pogardy dla warto¶ci, dzia³aj±cym w naszym regionie partiom. Wasz czas przemin±³. Nasz dopiero nadchodzi!

 

ZAWIERCIE

 

Delegacja ¦l±skiego NOP z³o¿y³± kwiaty pod pomnikiem poleg³ych w walce o wolno¶æ Ojczyzny w latach 1914-1920.

 

WA£CZ

 

W dniu 11 listopada 2007 roku sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski wziêli udzia³ w obchodach ¦wiêta Niepodleg³o¶ci w Wa³czu. Po uroczystej Mszy ¶w. Przeszil wraz z mieszkañcami miasta uroczystym pochodem pod pomnik Niepodleg³o¶ci, gdzie z³o¿ono kwiaty i oddano ho³d bohaterom walki o wolno¶æ Kraju. Na uwagê zas³uguje fakt, ¿e ze wszystkich z³o¿onych pod pomnikiem wi±zanek, ta z napisem "Narodowe Odrodzenie Polski - Chwa³a bohaterom" prezentowa³a siê najbardziej okazale.

 

SUWA£KI

 

Sympatycy NOP wziêli udzia³w przemarszu m³odzie¿y, który wyruszy³ spod Ko¶cio³a Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa pod D±b Wolno¶ci, gdzie zosta³y z³o¿one kwiaty i zapalone znicze - a¿ pod pomnik ¯o³nierzy POW na cmentarzu parafialnym, gdzie zosta³ z³o¿ony ho³d poleg³ym. Nacjonali¶ci jako jedyni dumnie maszerowali ze sztandarem Polski.

 

 

G³ogów:

 

Lublin:

 

£ód¼:

 

Sanok:

 

Toruñ:

 

Wa³brzych:

 

Wa³cz:

 

Warszawa:

 

W³oc³awek:

 

Zawiercie:


© 2003, 2004, 2005, 2006 Narodowe Odrodzenie Polski. Przedruk czê¶ci lub ca³o¶ci materia³ów dozwolony tylko za zgod± redakcji.