01.08.2007: NOP Wałbrzych: 63. rocznica Powstania Warszawskiego

Obchody w Wałbrzychu rozpoczęły się o godzinie 21.00 zainicjowane przez działaczy i sympatyków NOP. W blasku pochodni i z flagami przeszliśmy przez najważniejsze ulice dzielnicy Podzamcze wzbudzając poruszenie wśród przechodniów i gapiów w blokach.

Po półgodzinnym marszu dotarliśmy pod pomnik Odzyskania Niepodległości przy ul. Hetmańskiej. Na miejscu oddaliśmy hołd bohaterom, zapalając znicze i przyozdabiając pomnik flagą biało-czerwoną oraz falangami. Pojawili się też „niezrzeszeni” wałbrzyszanie, spontanicznie dołączając się uroczystości. Po okolicznościowym przemówieniu (tekst poniżej) zebrani odśpiewali Rotę.

Wracając przy blasku pochodni spotkaliśmy się z sympatycznym przyjęciem wałbrzyszan, którzy gratulowali nam pomysłu spontanicznych obchodów i byli poruszeni faktem, iż młodzi ludzie pamiętają o tych historycznych wydarzeniach.

 

Tekst przemówienia:

Zebraliśmy się tutaj, aby uczcić 63. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dnia 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Sił Zbrojnych, oddziały Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej rozpoczęły w walkę w okupowanej przez Niemców stolicy.

Bój o wyzwolenie miasta, z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców Warszawy, trwał 63 dni. Mimo pierwszych sukcesów powstańców i opanowaniu kilku kluczowych dzielnic, we wrześniu Niemcy zajęli Stare Miasto, Żoliborz, Mokotów i Śródmieście.

 

Wobec wyczerpania amunicji i żywności oraz braku współdziałania ze strony stacjonującej na Pradze Armii Czerwonej, 2 października podpisano akt kapitulacji. W czasie powstania zginęło 18 tysięcy powstańców oraz według różnych źródeł - od 150 do 200 tysięcy osób cywilnych zostało zabitych, rannych lub uznano je za zaginione.

 

My, zgromadzeni tutaj dajemy świadectwo swojej polskości i pokazujemy, że młode pokolenie nie zapomina o bohaterach swojej Ojczyzny. Za swój obowiązek uznajemy przekazanie naszym dzieciom prawdy historycznej o tych wydarzeniach.

 

Chwała Bohaterom! Chwała Wielkiej Polsce!

 


© 2003, 2004, 2005, 2006 Narodowe Odrodzenie Polski. Przedruk części lub całości materiałów dozwolony tylko za zgodą redakcji.