11.11.2004: 11 listopada: NOP w obronie niepodleg³o¶ci

Jak co roku, w ¦wiêto Niepodleg³o¶ci, Narodowe Odrodzenie Polski organizowa³o i bra³o czynny udzia³ w akcjach i manifestacjach niepodleg³o¶ciowych w szeregu polskich miast: w ¦widnicy, £odzi, Bydgoszczy, Toruniu, Chorzowie, Kaliszu, Lublinie, Opolu, Nowym S±czu i Warszawie.

 

Warszawa

O godz. 12 przy Grobie Nieznanego ¯o³nierza, obok jak zwykle ca³kowicie zbêdnych oficjeli (w tym i t.zw. prezydenta) zebra³o sie kilka tysiêcy warszawiaków, w tym szerokie grono przedstawicieli organizcji narodowych i patriotycznych, tak¿e z Narodowego Odrodzenia Polski. I po tej polskiej stronie barier, oddzielaj±cych rz±dz±cych od rz±dzonych panowa³ inny zupe³nie nastrój, ni¿ w¶ród „elit”. By³o tutaj narodowo, patriotycznie i antyunijnie. Po¶ród bia³oczerwonych sztandarów i transparentów kr±¿yli za¶ wytrwale dzia³acze NOP, rozprowadzaj±c nacjonalistyczn± prasê i druki.

 

 

Chorzów

Dzielnica ¦l±ska NOP w tym roku ¦wiêto Niepodleg³o¶ci ¶wiêtowa³a w Chorzowie. Uroczysto¶ci rozpoczê³y siê Msz± ¦w. w intencji Ojczyzny w ko¶ciele pw. ¶w. Barbary. Warto wspomnieæ, ¿e jest to pierwsza katolicka ¶wiatynia, jak± zbudowano w Chorzowie.

 

Po Mszy uformow³ siê pochód, który ulic± 3. Maja przemaszerowa³ pod Pomnik Powstañca ¦l±skiego. Na czele delagacji NOP szed³ Marek Zacharyasz, popularny i lubiany na ¦l±sku (i nie tylko) poeta.

Ju¿ pod Pomnikiem przybyli od¶piewali Hymn Narodowy, po czym delagacje z³o¿y³y wieñce i kwiaty. Uroczysto¶ci ¦wiêta Niepodleg³o¶ci w Chorzowie zakoñczono od¶piewaniem Roty.

Dzia³acze NOP wywarli na uczestnicz±cych w obchodach chorzowianach niew±tpliwie pozytywne wra¿enie - mo¿na tak s±dziæ chocia¿by po rozmowach, jakie toczyli¶my ju¿ po uroczysto¶ciach. Zdyscyplinowani, z dum± nios±cy sztandary narodowe i organizacyjne, jasno i precyzyjnie wypowiadaj±cy w³asne pogl±dy pozytywnie odbijali¶my siê na tle zak³amania wspó³czesnych „polityków”.

 

 

Lublin

Obchody 86. rocznicy odzyskania niepodleg³o¶ci przez Polskê Dzielnica Lubelsko-Podlaska Narodowego Odrodzenia Polski ¶wiêtowa³a wespó³ z innymi organizacjami narodowymi, organizuj±c niezale¿n± manifestacjê na placu Litewskim w Lublinie.

 

Podczas manifestacji zebranym zosta³ przedstawiony konfederacyjny charakter Unii Europejskiej, na przyk³adzie Konstytucji. Happening mia³ na celu agitacjê na rzecz odrzucenia w referendum ratyfikacji Konstytucji Europejskiej. W imieniu NOP g³os zabra³ cz³onek Wydzia³u Akcji Bie¿±cej, kol. Grzegorz Kuszpa. Kulminacyjnym punktem demonstracji by³o spalenie flagi Unii Europejskiej jak i symbolicznej urny wyborczej. Prawie dwu godzinna manifestacja zgromadzi³a blisko 150 osób, którzy przyszli prosto z oficjalnych obchodów organizowanych przez w³adze miasta. Demonstracja cieszy³a siê tak¿e du¿ym zainteresowaniem lokalnych mediów, jaki i funkcjonariuszy ABW, których kamera „towarzyszy³a” nam przez ca³y czas trwania obchodów.

 

Podczas trwania uroczysto¶ci za symboliczne „co ³aska” mo¿na by³o nabyæ archiwalne numery pisma „Szczerbiec”. Chêtnych nie brakowa³o.

 

Bydgoszcz

W Bydgoszczy, na Starym Rynku o godzinie 11.30 rozpoczê³y siê centralne uroczysto¶ci zwi±zane ze ¦wiêtem Niepodleg³o¶ci. W¶ród kilkusetosobowego - liczna delegacji Dzielnicy Kujawsko-Pomorskiej Narodowego Odrodzenia Polski. Podczas gdy Orkiestra Reprezentacyjna Pomorskiego Okrêgu Wojskowego rozpoczyna³a swój koncert wznie¶li¶my nad g³owami ludzi nasz transparent, który by³ najwyra¼niejszym akcentem niepodleg³o¶ciowym podczas ca³ych uroczysto¶ci.

 

Po ca³kowicie zbêdnym, prounijnym wystapieniu prezydenta miasta rozpoczê³a siê ceremonia sk³adania kwiatów pod pomnikiem Walki i Mêczeñstwa. Delegacja NOP wzbudzi³a wielkie zainteresowanie mieszkañców Bydgoszczy, gdy¿ jak zwykle jako jedyna oprócz kwiatów nios³a dwie sztnadary: bia³o-czerwony z god³em narodowym i drugi, nacjonalistyczny, z god³em naszego Ruchu - Rêk± z Mieczem. Warto odnotowaæ, i¿ wiele osób przed i po sk³adaniu wi±zanek podchodzi³o do nas i wypytywa³o siê o historiê naszego symbolu, jak i o cele ideowe NOP. Po zakoñczeniu ceremonii, oko³o godziny 12.20, z wci±¿ rozpostartym transparentem i powiewaj±cymi flagami cz³onkowie i sympatycy przemaszerowali ulic± Mostow±, koñcz±c tym samym obchody ¦wiêta Niepodleg³o¶ci w Bydgoszczy.

 

 

Toruñ

11. listopada jest dniem szczególnym dla ka¿dego narodowego patrioty, wiêc w naszym przypadku nie mog³o byæ inaczej. Postanowili¶my uczciæ ¦wiêto Niepodleg³o¶ci na Rynku Staromiejskim w Toruniu. O godzinie 16 zebrali siê pod pomnikiem Miko³aja Kopernika na Starym Rynku cz³onkowie i sympatycy NOP a tak¿e „niezrzeszeni” mieszkañcy Torunia, którzy mogli siê o naszej demonstracji dowiedzieæ z gazety „Nowo¶ci” i plakatów rozwieszonych w wa¿niejszych czê¶ciach miasta. Od pocz±tku towarzyszyli nam dziennikarze i fotoreporterzy z lokalnych mediów - radia „Gra”, gazety „Nowo¶ci”, „Gazety Pomorskiej” i „Gazety Wyborczej”.

 

Po uformowaniu kolumny, trzymaj±c w rêkach transparenty i bia³o-czerwone flagi przemaszerowali¶my wokó³ Ratusza Staromiejskiego, wznosz±c patriotyczne okrzyki, wzywaj±ce do wspólnej walki o wyrwanie Polski ze szponów brukselskiego systemu, który z dnia na dzieñ ogranicza nasz± suwerenno¶æ.

 

W planach przemarszu by³o z³o¿enie kwiatów w dziedziñcu Ratusza przy tablicy upamiêtniaj±cej gen. Hallera. Niestety, wej¶cie „dziwnym trafem” by³o zamkniête, pomimo tego, ¿e manifestacja - jak najbradziej legalna - by³a zarejestrowana kilka dni wcze¶niej.

 

Oczywi¶cie akcja nie zosta³a zakoñczona i przeszli¶my pod pomnik ¯o³nierzy Armii Krajowej, gdzie oddali¶my ho³d obroñcom naszej Ojczyzny. I tutaj dopiero zakoñczylismy obchody Dnia Niepodleg³o¶ci. Dziêkujemy wszystkim za przybycie i aktywny udzia³ w manifestacji.

 

£ód¼

Tegoroczne obchody rocznicy odzyskania niepodleg³o¶ci w £odzi sta³y siê okazj± do licytowania postaw patriotycznych przez lokalne o¶rodki w³adzy i centra polityczne. Obok centralnych obchodów organizowanych przez w³adze województwa, zainaugurowanych Msz± ¶w. w ³ódzkiej katedrze i kontynuowanych przy Grobie Nieznanego ¯o³nierza (defilada policji i wojska, sk³adanie kwiatów, przemówienia) swoje dorzucili mi³o¶nicy Pi³sudskiego na czele z prezydentem Kropiwnickim, co zaowocowa³o pochodem ulic± Piotrkowsk± i sporym wiecem pod pomnikiem marsza³ka.

 

Tradycyjnie, w czê¶ci tych inicjatyw nie mog³o zabrakn±æ naszej obecno¶ci. Dzia³acze i sympatycy Dzielnicy £ódzkiej Narodowego Odrodzenie Polski przyby³a na plac katedralny (w pobli¿u Grobu Nieznanego ¯o³nierza) w najstosowniejszym momencie, aby zwróciæ na siebie uwagê przyby³ych osób oraz s³u¿b porz±dkowych. Okaza³y transparent okaza³ siê doskona³ym narzêdziem i nikt nie przeszed³ ko³o niego obojêtnie, a liczne sygna³y sympatii poparte zosta³y datkami. Bardzo du¿ym zainteresowaniem cieszy³ siê „Szczerbiec”, który z pewno¶ci± znalaz³ nowe grono uwa¿nych czytelników. Przygotowane przez nas materia³y rozesz³y siê b³yskawicznie, a s³owa zachêty do dalszej walki pada³y z wielu ust. Po skoñczeniu uroczysto¶ci nad Grobem-Pomnikiem do³±czyli¶my do pochodu, który zmierza³ ulic± Piotrkowsk±, wzbudzaj±c ¿ywe zainteresowanie fotoreporterów i dziennikarzy. Aby nie byæ pos±dzanym o zbytnie przywi±zanie do marsza³ka Józefa skoñczyli¶my marsz w po³owie planowanej trasy, tradycyjnie ju¿ wyra¿aj±c swoj± dezaprobatê dla historycznej propagandy.

 

 

¦widnica

 

Nowy S±cz

Obchody ¦wiêta Niepodleg³o¶ci w Nowym S±czu rozpoczê³y siê ju¿ 10 listopada. W dzieñ poprzedzaj±cy uroczysto¶ci oplakatowana zosta³a trasa obchodów narodowego ¶wiêta, by nazajutrz przypominaæ mieszkañcom o naszej obecno¶ci i dzia³alno¶ci w Nowym S±czu.

 

11 Listopada rozpoczêli¶my stawiaj±c siê na Mszy ¦wiêtej w intencji Ojczyzny w Ko¶ciele ¶w. Kazimierza. Nastêpnie cz³onkowie i sympatycy NOP uczestniczyli w przemarszu pod Grób Nieznanego ¯o³nierza wyra¼nie zaznaczaj±c swoj± obecno¶æ s³owem pisanym - kolportuj±c materia³y i ¿ywym - rozmawiaj±c z zainteresowanymi nasz± organizacj±.

 

Opole

Jak co roku 11 listopada mia³y miejsce w Opolu uroczysto¶ci z okazji ¦wiêta Niepodleg³o¶ci, których organizatorami by³y Dzielnica Opolska Narodowego Odrodzenia Polski, Obóz Narodowo – Radykalny oraz korporacja akademicka „Silesia Opolensis”.

 

Pomimo braku zgody na organizacjê manifestacji oraz wypowiedzenia nam w ostatniej chwili lokalu, w którym mia³a siê odbyæ g³ówna czê¶æ obchodów, wszystko inne odby³o siê zgodnie z planem. Po z³o¿eniu kwiatów pod Pomnikiem Bojowników o Polsko¶æ ¦l±ska Opolskiego oraz symbolicznym zapaleniu zniczy udali¶my siê do jednego z opolskich klubów, w którym dr Dariusz Ratajczak przeprowadzi³ wyk³ad na temat polskich formacji niepodleg³o¶ciowych z okresu II wojny ¶wiatowej i powojennego oraz odby³ siê koncert Andrzeja Ko³akowskiego.

 

Podsumowuj±c tegoroczny 11 listopada nie pozostaje nic innego, jak tylko zaprosiæ wszystkich do Opola za rok !


© 2003, 2004, 2005, 2006 Narodowe Odrodzenie Polski. Przedruk czê¶ci lub ca³o¶ci materia³ów dozwolony tylko za zgod± redakcji.