Start » Polonia, W regionach i za granicą, Ważne, Współpraca zagraniczna » Wspólnie do zwycięstwa. NOP na konferencji BNP w Blackpool

Wspólnie do zwycięstwa. NOP na konferencji BNP w Blackpool

W dniach 29-30 listopada w Blackpool odbyła się coroczna konferencja British National Party (BNP). Tegoroczny zjazd zgromadził blisko 100 delegatów z Wielkiej Brytanii. Wśród nich nie zabrakło kierownictwa Narodowego Odrodzenia Polski, które reprezentował wiceprezes Michał Lewandowski.

Wszyscy śledzący ruch nacjonalistyczny w Europie wiedzą, że mijający rok nie należał dla BNP do łatwych. Przypomnijmy, że rezygnację ze stanowiska przewodniczącego, po 15 latach przywództwa, złożył Nick Griffin. Z początkiem października został on usunięty z szeregów BNP. Wiele osób zastanawiało się, czy decyzje te są początkiem rozdrobnienia w brytyjskim ruchu nacjonalistycznym. Nie brakowało głosów o rezygnacji z radykalnej retoryki, jasnego nacjonalistycznego przekazu na rzecz wersji „soft” oraz tych wieszczących rychły koniec BNP. Ostatni weekend listopada przerwał wszelkie spekulacje na ten temat.

Konferencja rozpoczęła się w sobotę o godzinie 10.30 powitaniem uczestników i gości zagranicznych oraz przemówieniem, które wygłosił rzecznik prasowy partii, Simon Darby. Simon podczas całej konferencji zabierał głos regularnie, pełniąc funkcje gospodarza.

Następnie wystąpił zabrał skarbnik partii, Clive Jefferson, przedstawiając sytuację i kondycję finansową partii. W tej dyskusji padało szczególnie dużo pytań, które były konsekwencją ostatnich miesięcy z życia BNP i wewnętrznych przemian, które nastąpiły.

Po krótkiej przerwie do mównicy został zaproszony Charlie Wythe. Przedstawił on zebranym, jak ważną rolę w promocji idei nacjonalistycznej pełni internet oraz media społecznościowe.

Pat Harrington, w sposób klarowny, nakreślił zebranym zagrożenia ze strony populistycznej partii UKIP. Przedstawił również sposoby walki politycznej z tą partią, niewątpliwie zabierającą wyborcze glosy nacjonalistom (co pokazały ostatnie wybory do EP w UK) , poprzez prostą retorykę antyimigracyjną.

Po przerwie, przeznaczonej na wspólny obiad, głos zabierali kolejno: Eddy O’Sullivan, Carl Milner, Eric Elliott, Steve Squire oraz przewodniczący partii, Adam Walker.

Adam przedstawił strategię partii na najbliższy czas, koncentrując się na nadchodzących wyborach. Jasno i wyraźnie dal do zrozumienia, że BNP nie zamierza wchodzić w żadne wyborcze koalicje. Przypomniał również, iż partia nacjonalistyczna, jaką jest BNP, to nie organizacja stworzona wyłącznie na wybory. Adam Walker, długoletni członek BNP, wielu działaczom znany był jako aktywista typu ulicznego, będący blisko ludzi, organizujący liczne demonstracje i akcje uliczne. Jako człowiek stąpający mocno po ziemi (zawodowy żołnierz) i żyjący realiami, nie obiecywał w najbliższym czasie wielkich sukcesów wyborczych, jednocześnie wskazując na wytężoną prace i zaangażowanie członków BNP, jakie będzie czekało ich w najbliższych miesiącach.

Po tym przemówieniu odbyła się loteria z nagrodami książkowymi. Zostały też przyznane dwie nagrody. Pierwszą z nich, dla aktywisty roku, otrzymał Mike Jones z Londynu. Drugą nagrodę – za odwagę w obliczu przeciwności – otrzymała radna Dawn Charlton. Jak podkreślał Adam, nie ma nikogo takiego, który by zasługiwał na większy szacunek w BNP, niż Dawn, która w ostatnim roku była aresztowana, wielokrotnie zastraszana przez policje i ciągana wielokrotnie po sądach – a jest wciąż w BNP i dalej walczy. Przyznając obie nagrody, Adam Walker zaznaczył, że chce nimi podkreślić zaangażowanie swoich członków i pokazać im, jak bardzo szanuje ich wkład w pracę dla partii i kraju.

Po kolejnej krótkiej przerwie przyszła kolej na zagranicznych gości. Na początku zaprezentowano zgromadzonym krótki film skierowany do uczestników konferencji a przygotowany przez katalońskich nacjonalistów. Następnie głos zabrał wiceprezes NOP, Michał Lewandowski, krótko dziękując za zaproszenie oraz za ścisłą współprace w ubiegłym i obecnym rok na terenie Wielkiej Brytanii – pomiędzy NOP Division England i BNP, a także prawne wsparcie dla akcjji NOP na terenie UK. Jako ostatni zabrał głos Karl Richter z NPD.

Po krótkich przemówieniach, przez blisko godzinę, Michał Lewandowski i Karl Richter odpowiadali na pytania uczestników konferencji.

Tym zakończyła się oficjalna cześć pierwszego dnia konferencji, a po dłuższej przerwie wszyscy powrócili, by rozpocząć wieczór przy tradycyjnym piwie oraz rozpocząć długie, czasem bardzo długie rozmowy, podczas których kierownictwo NOP i BNP ustaliło strategie wspólnego działania na terenie UK.

Dzień drugi, był dniem wielu debet i glosowań w sprawach wewnętrznych BNP. Był też kolejną okazją do dyskusji pomiędzy kierownictwem BNP i NOP, jak i również zwykłymi członkami, szczególnie zainteresowanymi obecnością NOP na terenie Wielkiej Brytanii, wśród których NOP Division England wyrobił sobie dobrą i rozpoznawalną markę, na którą można zawsze liczyć.

Zjazd okazał się nie tylko organizacyjnym sukcesem, wobec ostatnich niełatwych miesięcy w działalności BNP i nieprawdziwych głosach o zdziesiątkowanych i przerzedzonych szeregach BNP, ale również dal wyraźny przekaz dla nacjonalistycznego ruchu w Europie, ze BNP nie zbacza z toru, nie zamierza uciekać od radykalnego przekazu w zamian za wyborcze glosy, nie unika europejskiej współpracy z nacjonalistycznymi partiami, które w systemowych mediach uważane są oficjalnie za „faszystowskie” i „nazistowskie”, czego dowodem byli zagraniczni goście na konferencji.

Z tego miejsca życzymy nowemu przewodniczącemu Adamowi Walkerowi oraz całemu BNP wielu sukcesów w walce o wolną Wielka Brytanie, która wraz z Grecja ma szanse stać się początkiem odzyskiwania naszej wspólnej ojczyzny – Europy, by na ta na powrót stała się Europą Wolnych Narodów.

info@nop.org.pl
DivisionEngland@nop.org.pl
Wstąp do NOP – wypełnij formularz rekrutacyjny!

Dodaj do:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • email
 • Google Bookmarks
 • Tumblr

Podobne teksty

 • NOP na zjeździe BNP
  W dniach 28-29 września, w angielskim Blackpool odbył się coroczny zjazd British National Party (BNP), na którym podsumowano dotychczasowe postępy ruchu i opracowano strategię dzia...
 • Rzym: Polski nacjonalizm w Wiecznym Mieście
  W dn. 28 lutego br. delegacja NOP, pod kierownictwem szefa NOP Division Europe, Michała Lewandowskiego, gościła, na zaproszenie przyjaciół z Movimento Sociale Europeo, na organizow...
 • BNP i NOP wspólnie w obronie greckiego Złotego Świtu
  Na Konferencji British National Party, organizowanej w Blackpool w dn. 28-29 września, z inicjatywy delegacji NOP, oba Ruchy wydały wspólne oświadczenie w związku z dzisiejszymi ...
 • Kraków: Marsz ku Wolnej Polsce
  W poniedziałek 11 listopada w Krakowie Narodowe Odrodzenie Polski zorganizowało manifestację „Marsz Wolnej Polski”. Demonstrację, na którą przybyło ok. 2 tysięcy narodowców (według...
 • European Nationalist Movements
  Our European friends and collaborators: Forza Nuova (Włochy) http://www.forzanuova.org/ British National Party (Wielka Brytania) http://bnp.org.uk/ Movimiento Social Republ...
TagiTagi: , , , , , , , , , , , , ,