Start » W regionach i za granicą, Ważne, Współpraca zagraniczna » Cypr: Razem dla Europy Wolnych Narodów

Cypr: Razem dla Europy Wolnych Narodów

W dniach 19-21 lipca delegacja NOP, której przewodniczył wiceprezes Michał Lewandowski, gościła na Cyprze, na zaproszenie narodowo-rewolucyjnego ELAM-u (Narodowy Front Ludowy).

Warto w tym miejscu dodać, ze ELAM przez wielu jest postrzegany jako organizacja bratnia z greckim Złotym Świtem, w rzeczywistości jak mówi Ilias Kasidiaris (obecnie przetrzymywany w więzieniu pod fałszywymi zarzutami), rzecznik prasowy Złotego Świtu: „ELAM i Złoty Świt nie są bratnimi partiami. ELAM to Złoty Świt na Cyprze”.

Przedstawiciele NOP zostali zakwaterowani w hotelu „St. George” w przepięknym rejonie wyspy – Pafos. Wybór tego właśnie regionu, jak i hotelu nie był przypadkowy. Pafos jest swoistym bastionem nacjonalizmu na wyspie, konsekwentnie budowanym przez ostatnie lata. W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, nacjonaliści z ELAM – przy prowadzeniu zdecydowanej i radykalnej w swej wymowie kampanii anty-unijnej i anty-federacyjnej (jako jedyne ugrupowanie polityczne na Cyprze) – zdobyli blisko 7% głosów.

Warto również wspomnieć o samym hotelu „St. George” z uwagi na fakt, iż na jego terenie znajduje się pomnik nacjonalisty, generała armii greckiej (Cypryjczyka z pochodzenia) George Grivasa (Γεώργιος Γρίβας). Dla greckich nacjonalistów jest to postać wyjątkowa. George Grivas od 1955 roku kierował działaniami podziemnej cypryjskiej organizacji EOKA (Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών), walczącej o wyzwolenie Cypru z kolonialnej zależności Wielkiej Brytanii. Po utworzeniu państwa cypryjskiego, od roku 1971, Grivas kierował paramilitarną nacjonalistyczną organizacją EOKA B (Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών Β’), walczącą o zjednoczenie Cypru z Grecją.

Kilkanaście metrów dalej, przy samej plaży, stoi duży pomnik „Pamięci i Honoru”, wybudowany w celu upamiętnienia walki greckiego nacjonalisty George Grivasa z lat 1955-59.

Również na terenie hotelu znajduje się nieduże muzeum EOKA, upamiętniające walkę greckich nacjonalistów, która doprowadziła do wyzwolenia Cypru spod panowania Wielkiej Brytanii. Oprócz eksponatów, takich jak fotografie, gazety czy broń palna, itp., w muzeum znajduje się 14 metrowa łódź „Saint George”, którą Grivas przypłynął z Grecji na Cypr.

W dniu 20 lipca, polscy nacjonaliści wzięli udział w organizowanej corocznie przez ELAM demonstracji przeciwko okupacji Cypru przez Turcję. W tym roku przypadała okrągła, 40-sta rocznica inwazji Turcji na Cypr i utworzenie strefy okupowanej. Od wielu lat ELAM, jako jedyne ugrupowanie polityczne na Cyprze, nie pozwala wymazać z pamięci tego wydarzenia, organizując demonstracje pod samym przejściem granicznym w stolicy Cypru – Nikozji (Λευκωσία).

Narodowe Odrodzenie Polski, jako jedne ugrupowanie narodowo-radykalne z Europy, zostało zaproszone do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Blisko 500 nacjonalistów z ELAM, jasno i wyraźnie w swoich przekazach powiedziało „NIE” dla tureckiej okupacji Cypru i zapędach establishmentowych partii cypryjskich, głoszących szaloną – w żaden sposób nie do zaakceptowania przez nacjonalistów – wizję utworzenia państwa federalnego. Antytureckim przemówieniom przedstawicieli ELAM, bacznie przyglądali się funkcjonariusze służb specjalnych – zarówno cypryjskich jak i greckich. Ich uwadze nie umknęła również obecności delegacji NOP na demonstracji, jak i sztandaru z partyjnym logiem, który został obfotografowany ze wszystkich stron.

W trakcie manifestacji, wiceprezes Michał Lewandowski odczytał list prezesa NOP, Adama Gmurczyka, skierowany do nacjonalistów z ELAM. Oto jego treść:

Drodzy przyjaciele,

20 lipca, to dzień dla Was, Greków, niezwykle ważny. 40 lat temu armia turecka dokonała inwazji na Cypr i opanowała część wyspy, ustanawiając strefę okupowana.

Tureckie ambicje wciśnięcia się do Europy nie są czymś nowym. Wolna Chrześcijańska Europa nie raz na przestrzeni wieków zmagała się z osmańskim zagrożeniem. W XVII wieku na długie lata kres tureckim zapędom położył polski król Jan III Sobieski, pod Wiedniem rozgramiając osmańską armie.

Dzisiaj jednak Turcja to przeciwnik niebezpieczniejszy. Posiada bowiem wsparcie militarne i polityczne największych potęg świata. Turcja to wierny pies łańcuchowy USA, pilnujący interesów amerykańsko-żydowskich w całym regionie. Ambicje i aspiracje tureckie stoją w sprzeczności z interesami i ambicjami narodów europejskich. Nie chcemy Turcji e Europie, nie chcemy Turcji na Cyprze !

Cypr jest grecki, tak jak Kosowo jest serbskie a Śląsk należy do Polski. Każdej próbie oderwania ziem narodowych od Ojczyzny należy się przeciwstawić. W dzisiejszym świecie siłą, która może tego dokonać są ruchy i organizacje nacjonalistyczne.  W Grecji Złoty Świt, na Cyprze ELAM, w Polsce – Narodowe Odrodzenie Polski.

Tylko jasny, zdecydowany przekaz polityczny i ideologiczny, może przynieść zwycięstwo, a wiec uwolnienie całej Europy od cywilizacyjnego barbarzyństwa i kulturowego nieładu. Najważniejsza w tej walce zasada jest prosta: z wrogami się nie paktuje. Z wrogami się walczy i ich zwycięża.

ELAM, to ta siła na Cyprze, która może, i która doprowadzi, wierzymy w to szczerze, do uwolnienia kraju spod tureckiej okupacji. ELAM, to złoty świt nadchodzących zmian dla Cypru. W swojej walce możecie zawsze na nas liczyć.

Po zakończeniu przemówienia lidera ELAM, Christosa Christoua, tradycyjnie już, została spalona flaga turecka – symbol okupanta ziem cypryjskich.

Spod przejścia granicznego, w świetle setek pochodni, rytmie wybijanego werbla i zdecydowanie anty-tureckich haseł, w blisko godzinnym marszu głównymi ulicami stolicy, nacjonaliści przemaszerowali pod główna siedzibę swojej partii w Nikozji, kończąc tym samym demonstrację.

Ostatni dzień pobytu na Cyprze, przebiegał dla delegacji NOP pod znakiem wizytowania biur ELAM-u na wyspie oraz rozmowach, prowadzonych pomiędzy przedstawicielami kierownictw ELAM i NOP i ustaleniu zakresu wzajemnej współpracy.

Dodaj do:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • email
 • Google Bookmarks
 • Tumblr

Podobne teksty

 • Nacjonalizm! Teraz!
  Bezkompromisowość, to niewątpliwie jedna z cech charakteryzujących ruchy narodowo-rewolucyjne. Tych natomiast - niestety - już coraz mniej na Starym Kontynencie. Bez wahania można ...
 • Europejscy nacjonaliści solidarni z greckim Cyprem
  W dniach 19-21 lipca, po raz drugi, delegacja Narodowego Odrodzenia Polski - na zaproszenie naszych przyjaciół z narodowo-rewolucyjnego ELAM - miała zaszczyt gościć na Cyprze. 20 ...
 • Wyborczy sukces naszych przyjaciół z ELAM
  Wybory parlamentarne na Cyprze przyniosły sukces nacjonalistom z Narodowego Frontu Ludowego (ELAM), którzy zdobyli 3,71% głosów, co przełożyło się na 2 mandaty w parlamencie. Jedny...
 • Nikozja: ELAM, Złoty Świt i NOP w jednym szeregu
  Już po raz trzeci (relacje: 2014, 2015) delegacja Narodowego Odrodzenia Polski, której przewodniczył wiceprezes Michał Lewandowski, na zaproszenie naszych przyjaciół z narodowo-rew...
 • Nowe czasopismo naszych przyjaciół z E.LA.M.
  Niedawno ukazał się pierwszy numer nowego miesięcznika narodowych radykałów z Narodowego Frontu Ludowego (Ethniko LAiko Metwpo, E.LA.M.), który nosi tytuł „ΕΛΛΑΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ” (Połudn...
TagiTagi: , , , , , , ,