Start » Fotogaleria, Polonia, W regionach i za granicą, Ważne, Wiadomości, Współpraca zagraniczna » Rzym: Polski nacjonalizm w Wiecznym Mieście

Rzym: Polski nacjonalizm w Wiecznym Mieście

W dn. 28 lutego br. delegacja NOP, pod kierownictwem szefa NOP Division Europe, Michała Lewandowskiego, gościła, na zaproszenie przyjaciół z Movimento Sociale Europeo, na organizowanym przez MSE marszu ku pamięci Mikisa Mantakasa – bez wątpienia jednego z europejskich męczenników Narodowej Rewolucji. Dzień wcześniej, członkowie MSE przemianowali ulicę, na której kończył się marsz, na PIAZZA MANTAKAS. Nie obyło się bez interwencji policji – na szczęście bezowocnej. Pomimo niesprzyjającej pogody, ponad 500 nacjonalistów z całej Europy oddało hołd zamordowanemu nacjonaliście. Obok działaczy Narodowego Odrodzenia Polski, szli w jednym szeregu nacjonaliści m.in. z MSE (Włochy), MSR (Hiszpania), Forza Nuova (Wochy), Nation (Walonia), Złoty Świt (Grecja), Front Narodowy (Grecja), Democracia Nacional (Hiszpania) oraz wiele innych grup, organizacji i niezrzeszonych nacjonalistów. Ponad godzinny marsz odbył się w niezwykłej zadumie i ciszy, przy świetle setek pochodni i rytmie wybijanego werbla. Na zakończenie marszu, przy portrecie Mikisa Mantakasa, ustawieni w kilka szeregów nacjonaliści oddali Mu hołd, trzykrotnie wznosząc okrzyk PRESENTE!, a echo rozbrzmiewało między uliczkami Wiecznego Miasta.

Po raz pierwszy w historii organizowanych przez MSE marszy, upamiętniających śmierć Mikisa, w tym dniu został zorganizowany poświęcony Mu koncert.

Tego samego dnia, doszło również do spotkania przedstawicieli kierownictw NOP (Michał Lewandowski) i Złotego Świtu, który reprezentował wieloletni członek ZŚ, poseł greckiego parlamentu, Antoni Gregos. Spotkanie w ten konkretny dzień i miejsce (Rzym) zostało zaaranżowane kilka tygodni wcześniej przez Division Greece NOP. Podczas spotkania strony ustaliły strategię wspólnego działania na najbliższe tygodnie, gdyż będzie to okres kolejnych represji skorumpowanego greckiego reżimu przeciwko greckim nacjonalistom. Nakreślono również ramy stałej współpracy Division Greece NOP ze Złotym Świtem na terenie Grecji.

Rzymski marsz organizowany przez naszych przyjaciół z MSE nie był dla NOP jedyną z okazji upamiętniających postać Mikisa Mantakasa. W dniu 26 lutego, na zaproszenie Złotego Świtu w biurze tej partii w Atenach, na wykładzie poświęconym postaci Mikisa, gościła delegacja Division Greece NOP, z szefem greckich struktur Adamem Mikulskim na czele.

Warto przybliżyć postać Mikisa Mantakasa:

Lata siedemdziesiąte XX wieku były dla włoskich narodowych rewolucjonistów czasem próby. Z jednej strony represje demoliberalnego Systemu, z drugiej terror bojówek skrajnej lewicy. 28 lutego 1975 roku jest jedną z symbolicznych dat. Młody student o greckich korzeniach, Mikis Mantakas, był aktywnym działaczem związanego z Włoskim Ruchem Społecznym (MSI) Uniwersyteckiego Frontu Akcji Narodowej (FUAN), który w tamtych dniach był wiodącą siłą na wyższych uczelniach Italii.

28 lutego komuniści organizują demonstrację przed Pałacem Sprawiedliwości w Rzymie, wyrażając swoją solidarność z „antyfaszystami”, oskarżonymi o mord na Stefano i Virgilio Mattei, synach lokalnego sekretarza MSI. Starcia między czerwonymi i narodowymi rewolucjonistami trwają od samego rana. Około południa „antyfaszystowskie” bojówki rozpoczynają atak na biuro MSI, mieszące się przy ulicy Ottaviano. W środku, wśród zgromadzonych nacjonalistów, znajdował się Mikis Mantakas.

Obrzucony koktajlami Mołotowa, budynek staje w płomieniach. Narodowi radykałowie opuszczają lokal frontowymi drzwiami, jednak dostają się pod ogień z pistoletów. Wracają do środka i próbują wydostać się z płonącego biura zapasowym wyjściem. Kiedy im się to udaje i sytuacja wydaje się opanowana – nagle padają strzały. Jedna z kul trafia Mikisa w głowę. Po dwóch godzinach agonii umiera. Miał zaledwie 23 lata.

Mordercą grecko-włoskiego narodowego rewolucjonisty okazał się Alvaro Lojacono, syn działacza Włoskiej Partii Komunistycznej i znanego ekonomisty. Został zidentyfikowany przez przyjaciół Mantakasa, jednak dzięki protekcji ojca udało mu się uciec z Rzymu na 2 lata. W tym czasie sąd pierwszej instancji uniewinnił go z „braku dowodów”, a on sam zaangażował się w działalność Czerwonych Brygad. W 1980 roku, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, został skazany na 16 lat więzienia. Jednak dzięki temu, iż jego matka posiadała szwajcarskie obywatelstwo, ucieka najpierw do Algierii, a później do Szwajcarii. Pomimo faktu, iż za udział w kilku morderstwach otrzymuje kary więzienia, za zabójstwo Mikisa Mantakasa nie odsiedział ani jednego dnia…..

Mikis jest jednym z szeregu europejskich męczenników Narodowej Rewolucji. Do końca wierzył i walczył o Włochy oraz Europę – wolne od marksistowskiego i liberalnego zagrożenia. „Żaden ideał nie realizuje się bez poświęcenia”. Mikis Mantakas  – Presente!

(WT)

W dniu 1 marca odbylo się spotkanie pomiędzy NOP a naszymi przyjaciółmi z Movimento Sociale Europeo (Włochy), Movimiento Social Republicano (Hiszpania) i Nation (Walonia). Doszło do konkretnych ustaleń pomiędzy organizacjami, dotyczącymi współdziałania na arenie europejskiej.

Również 1 marca, na zaproszenie Roberto Fiore, Sekretarza Generalnego Forza Nuova, przedstawiciele NOP wzięli udział w wiecu wyborczym do europarlamentu, organizowanym przez FN wspólnie z greckim Złotym Świtem, brytyjską British National Party oraz hiszpańską Democracia Nacional. Była to kolejna okazja do rozmów z naszymi przyjaciółmi z FN, ZS i BNP.

W tym samym, jak i w kolejnym dniu, Michał Lewandowski (NOP) wraz z eurodeputowanym Nickiem Griffinem (BNP), ustalali szczegóły wspólnej współpracy na najbliższe miesiące pomiędzy British National Party a Division England NOP.

Dodaj do:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • email
  • Google Bookmarks
  • Tumblr

Podobne teksty

TagiTagi: , , , , , , , , , , , , , , ,