Start » Lubuskie, W regionach i za granicą, Ważne » Żołnierze Wyklęci uhonorowani w Żarach

Żołnierze Wyklęci uhonorowani w Żarach

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Żarach (lubuskie) zorganizowało Narodowe Odrodzenie Polski we współpracy z kibicami lokalnego klubu Promień Żary. Akcja zgromadziła ponad 200 osób, w tym delegacje zielonogórskich kibiców z Lechii i Falubazu. Manifestacja rozpoczęła się od minuty ciszy dla uczczenia ofiar katastrofy kolejowej na Śląsku. Następnie głos zabrał Marek Marchlewicz, pełnomocnik Dzielnicy Lubuskiej NOP. Powiedział on m.in:

Współczesny system ekonomiczny generuje biedę i ubóstwo. Klasa polityczna cynicznie okłamuje społeczeństwo, fałszuje nawet historię. Dzisiejsze święto Żołnierzy Wyklętych, nasza obecność tutaj, to efekt walki nas, Polaków, patriotów, nacjonalistów o odkłamywanie historii. Walka trwa nadal.

Następnie głos zabrał Jędrzej Pruski (Promień Żary):

Od ubiegłego roku 1. marca obchodzimy w Polsce Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto poświęcone tym, dla których wojna nie skończyła się na przełomie lat 1944/1945. Tym, dla których walka o Wielką Polskę była największym obowiązkiem, walczącym z czerwoną zarazą po ostatnie tchnienie. Żołnierzom AK, NSZ, NZW, WiN i wielu innych formacji stawiających opór sowietyzacji Polski. Chęć kultywowania tych wspaniałych tradycji, oraz wierność niepodległościowym ideałom - najpierw ONR, później ZJ, NSZ, NZW - to powody, dla których Narodowe Odrodzenie Polski oraz kibice Promienia Żary, zorganizowały w ŻARACH, w dniu 4 marca, Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych! To także protest przeciwko wszelkim działaniom establishmentu zmierzającym do tego, aby nasi bohaterowie nadal byli zapomnianymi, wyklętymi. Protest przeciwko próbom wybielania komunistów, fałszowaniu historii, wszelakim obchodom "wyzwolenia".

Następnie manifestacja ruszyła w blasku pochodni ulicami miasta, a jej uczestnicy wznosili okrzyki, które z wielka siłą odbijały się od murów żarskich kamienic: "Cześć i chwała bohaterom", "Narodowe Siły Zbrojne", "Bóg, honor i ojczyzna", "Narodowy radykalizm", "Nachodzą, nadchodzą nacjonaliści", "Nie czerwona, nie tęczowa - tylko Polska Narodowa", "Precz z Unia Europejską", "Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela - Polak żadnej nie wybiera', "Nigdy więcej komunizmu" i inne.

Manifestanci na dłuższą chwilę zatrzymali się na ul. Podwale przy Pomniku postawionym jeszcze za "czerwonego", na którym polski orzeł pozbawiony jest korony. Od kilku lat NOP i inne środowiska patriotyczne walczą o umieszczenie na obelisku symbolu naszej niezawisłości. Przypomniał o tym przedstawiciel NOP, podkreślając, że ponad 20 lat po rzekomym odejściu w niebyt partii komunistycznej miastu patronuje symbol okaleczony: "Tu jest godło - gdzie korona!" długo i głośno zaczęli w odpowiedzi skandować manifestanci.

Następnie zgromadzeni przemaszerowali pod Urząd Miasta, gdzie głos ponownie zabrał Marek Marchlewicz. Podziękował zebranym za przybycie i powiedział:

Spotkaliśmy się tu, by uczcić pamięć o Wyklętych. Kim oni byli, dlaczego walczyli? Pozwolę sobie zacytować majora Zdzisława Szendzielarza "Łupaszkę": "Nie jesteśmy żadną bandą tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska rządzona była przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć i życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości." Najpierw była eksterminacja przez sługusów imperium sowieckiego, później potępienie; zostali wyklęci i skazani na potępienie. Demoliberalne media i pseudointeligencja powielają i powtarzają kłamstwa i oszczerstwa wobec Żołnierzy Wyklętych, chcąc zepchnąć ich poza margines historii. Jesteśmy tutaj dlatego, żeby do tego nie dopuścić. Dziś miasto Żary przestało milczeć. Dziś, mimo że Wyklęci nie mają żadnej tablicy, żadnego pomnika, mają nas - nacjonalistów, patriotów; nas, którzy chcemy pamiętać. Cześć i chwała bohaterom!

Przedstawiciel NOP przypomniał również postacie Żołnierzy Wyklętych związanych z regionem: Józefa Deszcza, Artura Deszczułkę, Stanisława Dudka, Helene Dutkiewicz, Władysława Fafuła, Ewarysta Gałązkę, Stanisława Hebdę, Józefa Jaworskiego, Antoniego Kieżunia, Stanisława Korablewskiego, Leopolda Kożusznika, Bronisławę Leśniewską, Konrada Leśniewskiego, Mikołaja Maciejowicza, Romana Pozińskiego, Jana Trawickiego, Mariana Rosoła, Antoniego Rzeźnika, Wiktora Rzeźnika, Tadeusza Stefańskiego i Mariana Woźniaka.

Na zakończenie uroczystości odśpiewano Hymn Narodowy. W obchodach wzięli także udział nie związani z partiami establishmentu radni miejscy i powiatowi, m.in. Danuta Madej, która brała czynny udział w propagowaniu inicjatywy Narodowego Odrodzenia Polski.

Oficjalny film

Podobne teksty

TagiTagi: , , , , , , , , , ,